Helsinki 2019

Měla jsem možnost udělat si výlet, protože děti byly na škole v přírodě a já jsem si vybrala letět do Helsinek. Jen na pár dní. Když jsem to někomu řekla, tak první reakce byla většinou „co tam, tam je zima“. Prostě mě to zajímalo. Mám ráda sever víc než jih a chtěl jsem porovnat Helsinki se Stockholmem a taky jako milovník sauny jsem chtěla zajít do místní, pravé finské sauny. Ve Finsku.

Let Praha Helsinki trvá něco málo přes 2 hodiny. Vystoupíte z letadla a jste skutečně v jiném světě. Všude jezera, voda, lesy. A taky klid. Neskutečný. Jestli chcete mít rušnou dovolenou, jeďte někam jinam. Tady čas ubíhá úplně jiným tempem. Nikdo nikam nespěchá, lidi do sebe nenaráží v ulicích a celkově vládne ticho. Byla jsem v Helsikách v době mistrovství světa v hokeji. Finové hráli finále, vyhráli a stali se mistry světa. Stát se to u nás, tak lidi jezdí bláznivě po ulicích v troubících autech, na Staroměstském náměstí (a nejen tam) je velkoplošná obrazovka a i když hokej nesledujete, podle hluku a jásání víte kdo dal gól. A ve Finsku? Nebýt novin druhý den s velkým titulkem, jeden by ani nevědel, že nějaký hokej hrají.

Já jsem si ten klid užívala. Dokonce i chladné počasí a posunuté jaro. V Čechách už odkvétaly stromy a tady teprve začínaly kvést šeříky. A i když pršelo, aspoň jsem si vážila každého paprsku sluníčka. Udělala jsem si výlet daleko do Baltu na ostrov Suomenlinna (Sveaborg), kde se nachází jedna z největších námořních pevností na světě, zapsaná v UNESCO, plná vojenské historie z dob rusko-švédkých válek.

Asi nemůžete být v Helsikách a nejít na Kauppatori (Tržní náměstí) a vedlejší park Esplanadi. Na Kauppatori jsem ochutnala zatím toho nejlepšího pečeného lososa s brambory. A hned vedle jsem zašla do sauny Allas. Odpočinkové místo uprostřed Helsinek za 14 EUR na celý den. A rozehřátý ze sauny můžete vběhnout rovnou do Baltu. Nádhera.

Jsem ateista, ale i přesto se snad v žádném městě nevyhnu návštěvě místního kostela nebo katedrály. Už jenom kvůlu architektuře. V Helsikách září bílá katedrála Tuomiokirkko široko daleko. Nejde se tomu vyhnout a nejít dovnitř. Nečekejte okázalý interiér plný zlata a vitráží. Je tam prázdno a klid – bílá omítka, dřevěné lavice a oltář. Prostě severská jednoduchost. Tu můžete koneckonců najít i v ostatních místních kostelech a kaplích – Uspenskijkatedralen (Uspenská katedrála), Kampin kapelli (kaple Ticha) ze dřeva nebo Temppeliaukio, kostelu vytesaného přímo do skály.

Jestli chcete klidnou dovolenou – jeďte do Finska. Pokud chcete večírky, diskotéky a alkohol proudem – vyhněte se mu.