Stockholm 2017

Ve Stockholmu jsem byla několikrát. Jako svobodná a pak už s dětma. Oproti všem předokladům to finančně není skoro žádný rozdíl. Švédi totiž na rodiny s dětmi myslí. Vstupné do muzeí je pro děti většinou zdarma do 18 let. Stejně tak pro školní děti je jízdné po Stockholmu od čtvrtka večer po celý víkend také zdarma.

Přiznávám, že je pro mě Stockolm srdeční záležitost a cítím se tu tak trochu jako doma. Město je dost podobné Praze – jenom není na Vltavě, ale na Baltu. Už když srovnáte památky, které většina turistů navštíví – Drottningholm (sídlo krále), Stadhuset (radnice), Kungliga slottet (královský palác), Riksdagen (parlament), Nordiska (severské muzeum), Djurgarden (ostrov se Skansenem), Gamla Stan (staré město). Všechny z nich mají podobný ekvivalent v Praze – Hradčany, Národní muzeum, Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem, Zoo v Troji, Staré Město.

Tentokrát jsme ale s dětmi zašli i do Nobel Museet nebo Globen Arena. Jak už jsem psala výše – Švédi jsou připravení na návštěvy s dětmi a Nobelovo muzeum (sídlící hned na Starém náměstí) není výjimkou. Děti dostanou interaktivní kvíz, který jim po správném vyplnění zaručí získání Nobelovy ceny. I když to je vlastně čokoládová mince, tak děti z toho měly takovou radost, jako kdyby tu nobelovku vážně dostaly.

Globen Arena je největší kulová stavba na světě. Čech má tuhle stavbu spojenou víceméně jenom s hokejovým mistrovství světa, ale slouží nejenom hokeji. Podobně jako v pražské O2 areně se v Globen konají i velké koncerty a hned vedle i fotbalové zápasy. Navíc má ale vyhlídkovou kabinu. Ta vás vezme až na úplný vrchol celé areny. Kam se hrabou ostatní rozhledny. Jestli ale máte závratě nebo se necítíte ve skleněných výtazích dobře – vyhněte se tomu, není to pro vás.

A co určitě není jako v Praze je jídlo. Tolik různých jídel z lososa (lax) ani neznám. K tomu nesmí chybět köttbullar (masové kuličky) – můžete si je dát stokrát a nikdy nebudou stejné. Švédi jsou na své recepty na masové kuličky hrdí a každý přísahá, že ten jejich recept je ten nejlepší, podobně jako u nás recept na bramborový salát nebo svíčkovou. A když už zajdete na odpolední kávu (fika) do kavárny, dejte si kannelbullar (skořicový šnek), takový jsem v Čechách jestě neobjevila. A když už jsme u těch sladkostí – ne každý má stejné chutě, ale doporučuju aspoň jednou ochutnat lékořicovou zmrzlinu. Já se oblizuju pokaždé, kdy si ji dám.