Rozvod

15 let celkem, 10 let v manželství, z toho 9 ve společné domácnosti, 2 děti a nakonec 20 minutové stání u soudu. A taky cca 15 tis za právníka a soudní stání. Někdo se hádá o děti, někdo se hádá o majetek. Já jsem zjistila, že se nemá cenu hádat. Proč taky? Máme spolu 2 děti a chci, abychom měli pěkný vztah.

Spousta lidí se mě ptala, proč se rozvádíme. Jestli jeden druhýho podváděl, došlo k fyzickýmu násilí atd. Ne, k ničemu takovýmu nedošlo. Jen jsme „vyčpěli“. Když už řešíte jenom provozní věci, vlastně se ani netěšíte domů, nechcete trávit společný čas, není na čase si nalít čistého vína? Říct „já jsem nešťastná, netěším se domů a nechci takhle žít dál“. Udržovat manželství, kde nechce ani jeden zůstat, kvůli dětem je podle mě blbost. Děti tu atmosféru vycítí. Že se máma a táta nemají potřebu obejmout nebo dát si pusu. Vážně tenhle příklad chceme předat dětem? Přetvářku? Není lepší si popřát všechno nejlepší do života, rozejít se jako dva rozumní lidé, kteří se ještě respektujou a ten respekt ukážou i svým dětem?

Dohodli jsme se – nebudeme se hádat, zachováme obdobný režim dětem. Jenom nebudeme bydlet spolu. Se mnou jsou děti přes týden (kvůli pracovním dobám), s tátou jsou děti o víkendu. Nemáme úpravu alimentů nebo „předání dětí“ od do. Na všem se domluvíme. Když jsem šla za právničkou, aby sepsala takovou dohodu, tak se divila a prohlásila, že se jí snad zdáme. Zažila spoustu rozvodů, kde se hádali léta. Nakonec jsme se dohodli na společné péči a soud (i přes upozornění OSPODu, že to nemusí soud schválit) s tím souhlasil. Jak jsem psala v prvním odstavci – stání trvalo dohromady 20 minut.

Myslím, že se nám ulevilo. Všem. Děti pochopily situaci i díky našemu upozornění, že se nic nezmění. Nezměnilo. Můžou jít přespat k tátovi i přes týden kdykoliv chtějí a taky já si můžu udělat výlet k babičce přes víkend i s dětma. Není problém, domluva funguje a já děkuji ex-manželovi, že to funguje. Pro lidi v okolí jsme ale jako zjevení, stejně jako pro právničku.

Proto mám radu pro všechny, kteří jsou v manželství nešťastní a myslí si, že držet vztah který nefunguje kvůli dětem je dobrý nápad. Z vlastní zkušenosti vám řeknu, že není. Děti jsou skutečně jak houba a to neštěstí ve vás cítí. Dejte na chvíli pryč svoje ego a zkuste se s partnerem domluvit na rozumnem rozchodu. Neházejte si klacky pod nohy a jednejte spolu s respektem.